تبلیغات
پاسخ به :خبرها،رسانه ها ومطالب نقد پذیر سایت ها ووبلاگها - آغاز دریافت شهریه درمدارس دولتی چرا وچگونه
به وبلاگ من خوش آمدید
urd gagole nainava risheh pabetoop pasokh bagh tadbirmanzel myhrmweb hrmmm golashgol mamasadegh noyes qarachadirlar shahsevanebaghdadi buscoob xalijfars urd map of GH site

[ یورد ] [ گاگول ] [ نینوا ]

[ ریشه ] [ پابه توپ ] [ پاسخ ]

[ باغها وبوستانها ] [ تدبیرمنزل ]

[ وب مدیریت منابع انسانی من ]

[ پژوهش وبررسی منابع انسانی ]

[ گولش گول ] [ ممصادیق ]

[ نه بله ] [ قاراچادیرلار ]

[ ایل شاهسون بغدادی ]

[ بوشكوب بروزن گوشكوب ]

[ خلیج فارس ] [ یورد ]

بازدیدهای امروز:
بازدیدهای دیروز:
كل بازدیدها:
كل مطالب:
كل نظرات:
ایجاد صفحه: - ثانیه

  

 

علی اصغر‌محمدی:
دریافت شهریه در مدارس دولتی با استناد به بخشنامه‌های صادره وزارت آموزش و پرورش رسما آغاز شد .
در حالی وزارت آموزش و پرورش اخذ شهریه‌های اجباری‌ در مدارس دولتی را موجه اعلام كرد كه این كار بر خلاف اصل 30 قانون اساسی است.

براساس اصل 30 قانون اساسی، دولت موظف است وسایل آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم كند.

برخی از مدارس براساس مجوز آموزش و پرورش شهر تهران اقدام به فرستادن فرم‌های تعهدنامه مالی با مبالغ مختلف برای اخذ شهریه از والدین كرده‌اند.

این امر اعتراض والدین دانش‌آموزان را برانگیخته است. برخی از والدین با ارسال كپی فرم درخواست وجه به همشهری خواستار طرح موضوع برای رسیدگی مراجع نظارتی مانند مجلس شده‌اند.

در این فرم كه مهر سازمان آموزش و پرورش تهران نیز بر آن دیده می‌شود، چنین آمده است: ... براساس بند 5 آیین‌نامه اجرایی مدارس، تقویم اجرایی و اهم فعالیت‌های واحد آموزشی در سال تحصیلی به شرح ذیل اعلام می‌گردد.

اهم خدمات فوق برنامه آموزشی، اهم خدمات برنامه پرورشی، آزمون‌های هماهنگ استانی و سایر فعالیت‌ها، سر فصل‌هایی است كه تحت عنوان تقویم اجرایی و اهم فعالیت‌های آموزشی آمده است.

بخش خدمات آموزشی نیز مربوط به هزینه كلاس‌های فوق برنامه است.
هزینه برگزاری مناسبت‌ها، مسابقات فرهنگی ورزشی نیز در بخش خدمات فوق برنامه پرورشی قید شده است.

در بخش سایر خدمات نیز همه هزینه‌های واحد آموزشی به چشم می‌خورد.
نكته جالب، امضا و مهر رئیس انجمن اولیا و مربیان در این فرم است.

در پایان این فرم باید دانش‌آموز و ولی وی تعهدنامه‌ای امضا‌كنند تا در زمانی كه مدیر مدرسه اعلام می‌كند شهریه را پرداخت كنند.

به‌نظر می‌رسد صدور دستورالعمل‌هایی مبنی بر دریافت پول از خانواده‌ها نقض صریح قانون اساسی است. مسئولان این وزارتخانه باید برای كمبود بودجه و تامین هزینه اداره مدارس دولتی راهكارهای مناسب‌تری ارائه دهند.

این در حالی است كه قائم مقام وزیر آموزش و پرورش در انجمن اولیا و مربیان از اینكه مردم این انجمن را با پول می‌شناسند، گله‌مند است.

ظاهرا باید وی این گله و انتقاد را از مسئولان و همكاران خود داشته باشد، زیرا احترام امامزاده به متولی آن است.

قائم مقام وزیر در انجمن اولیا و مربیان نیز تیر ماه امسال به خبرگزاری مهر گفت: به موجب دستورالعمل جدید، مدارس دولتی می‌توانند از دانش‌آموزان شهریه اخذ كنند.

ابوالفضل خادمیان تاكید كرد: طبق دستورالعمل ساماندهی، مدارس باید از طریق اعتبارات و مشاركت‌های مردمی اداره شوند. البته وی پس از واكنش مجلس در این باره اعلام كرد كه گفته هایش تحریف شده است!

پول بگیرید، در قالب كمك‌های داوطلبانه

در همین زمینه، مدیركل دفتر جذب مشاركت‌های اولیای آموزش و پرورش، مهر ماه امسال از تدوین دستورالعمل ساماندهی نحوه اخذ كمك‌های مالی اولیا در مدارس خبر داد.

محمد‌علی لقایی گفت: با اجرای این دستورالعمل تكلیف نحوه كمك‌های مالی به مدارس برای یك سال مشخص می‌شود. این كمك‌ها برای رفع مشكلات مالی مدارس مورد استفاده قرار می‌‌‌‌گیرد تا زمینه تعلیم و تربیت بهتری برای فرزندان آنها فراهم شود.

همچنین وی به خانواده‌ها توصیه كرد تا با پرداخت شهریه، فرزند خود را با سایر دانش‌آموزان همسطح كنند.

مدیر یكی از دبیرستان‌های تهران گفت: این كار براساس طرح ساماندهی نیرو در آموزش و پرورش انجام می‌شود. در این طرح فقط صرفه جویی مد نظر بوده و به پیامدهای آن توجهی نشده است.

دریافت شهریه با عنوان فوق برنامه

وی افزود: هنوز سرانه دانش‌آموزی سال تحصیلی گذشته به اغلب مدارس تهران پرداخت نشده، به مدارس اجازه داده‌اند تا تحت عنوان كلاس‌های فوق برنامه از مردم پول بگیرند.


وزیر آموزش و پرورش درباره تغییر ساختار نظام آموزشی كشور اعلام كرد: با توجه به اینكه ما كار انقلابی می‌كنیم، این موضوع برای بخش‌هایی قابل تحمل نیست.

به گفته علیرضا علی احمدی، تغییر ساختار سازمانی و ابلاغ بخشنامه ساماندهی نیروی انسانی از جمله تلاش‌هایی است كه برای بهبود وضع این نظام انجام شده است.

وی افزود: آنچه مورد نظر ماست با آنچه می‌توانیم اجرا كنیم تفاوت 50 درصدی دارد اما باید این تغییرات را قدم به قدم انجام داد.

در حالی وزیر آموزش و پرورش از كار انقلابی در این وزارتخانه سخن می‌گوید كه به گفته مدیران اغلب مدارس شهر تهران هنوز سرانه دانش‌آموزی سال تحصیلی گذشته را به‌طور كامل دریافت نكرده‌اند. این مسئله تبعاتی نیز به‌دنبال داشته است.

مدیران مدارس می‌گویند از عهده پرداخت قبوض آب، برق، گاز و تلفن و حتی كاغذ كپی
خود بر‌نمی‌آیند.

مدیر یكی از مدارس گفت: سال گذشته به‌دلیل پرداخت نشدن سرانه دانش‌آموزی برای تامین مخارج مدرسه به‌ناچار به روش‌هایی متوسل ‌شدیم كه خودمان هم نمی‌پسندیم.

یكی از والدین تهرانی گفت: یكی از مدارس دولتی در منطقه 3 تهران به بهانه برگزاری كلاس‌های فوق‌برنامه از ما شهریه ثابت مطالبه می‌كند.

پرسش من این است مگر نه اینكه نظام آموزش و پرورش باید پاسخگوی همه نیازهای آموزشی دانش‌آموزان باشد، پس برگزاری كلاس‌های فوق‌برنامه چه مفهومی دارد؟
رئیس كمیسیون آموزش مجلس گفت: ما از وزیر آموزش و پرورش خواسته‌ایم كه در تصمیم‌گیری‌های خود، دوراندیشی‌های لازم را در نظر بگیرد و بعد برنامه‌ها را اجرا كند.

به گفته علی عباسپور تهرانی فرد، اجرای دستورالعمل ساماندهی نیروی انسانی با عجله صورت گرفته و مشكلات عدیده‌ای در آموزش و پرورش به‌وجود آورده است.

وی تصریح كرد: این معضلات با شروع سال تحصیلی عمیق‌تر شده است و ما آن را قطعا پیگیری می‌كنیم

به نقل از سایت همشهری ١/٨/١٣٨٧

پاسخ  :  متاء سفانه پاسخ ندارد چون قانون اساسی راخدشه دار کردن اساساً درست نیست!نوشته شده توسط اصغرحسنی در دوشنبه 6 آبان 1387 و ساعت 11:42 ق.ظ [+] | نظرات ()
به انتخاب رویانیان بعنوان مدیرعامل پرسپولیس از20چه نمره ای میدهید؟ •